DUOday 2024: Kuršėnuose žmonės su negalia išbandė save įvairiose darbo pozicijose

Naujienos: Gyvenimo būdas , 2024-05-31 19:02
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com
Vietovė: Kuršėnai

Gegužės 23 dieną Lietuvoje jau penktą kartą startavo DUOday – diena, kai įmonės bei organizacijos visoje šalyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas bei darbo roles, o kartais net tapti nauju kolega. Šiais metais iniciatyva vyksta 20 Lietuvos miestų. Nuo 2024 m. VšĮ „Dienos centras sutrikusio intelekto asmenims“ (toliau-Įstaiga) prisijungė prie šios iniciatyvos ir DUOday pirmą kartą buvo organizuojama Kuršėnuose. Savo jėgas apjungė 25 žmones su negalia atstovaujančios organizacijos ir 130 darbdavių. Šių metų iniciatyvos tikslas – kad kuo daugiau žmonių su negalia po DUOday dienos sulauktų nuolatinio darbo pasiūlymų.

Per DUOday žmogus su negalia visą darbo dieną praleidžia pasirinktoje organizacijoje: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu. Iniciatyvoje jau ne pirmus metus dalyvauja tokios organizacijos kaip „McDonald’s“, „Rimi Lietuva“, „Telia Lietuva“, „Yara Lietuva“, Prezidentūra, „Swedbank Lietuvoje“ Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, LRT, tačiau šįmet džiugina ypatingai gausus naujokų būrys – „Vinted”, „Ignitis”, „Registrų centras”, „Delfi“, „Bitė Lietuva”, „Philip Morris” ir daugelis kitų. Kuršėnuose DUOday iniciatyva organizuota šiose įmonėse: MB Svetainė ,,Pušynas“, Vytauto Krištopaičio individuali įmonė ir Lietuvos paštas, Kuršėnų skyrius.

Jurgita Kuprytė, įdarbinimo tarpininkų „SOPA“, kurie pradėjo DUOday iniciatyvą Lietuvoje, vadovė, pabrėžia, kad projektas šiais metais turi naują ambiciją: „2023 m. pabaigoje mūsų šalyje buvo 142,9 tūkst. darbingo amžiaus asmenų su negalia. 2024 m. balandžio mėn., Užimtumo tarnybos duomenimis, Lietuvoje iš viso registruota 11,5 tūkstančių šiuo metu nedirbančių žmonių su negalia. Jie sudaro 7,5 proc. visų registruotų bedarbių. Lietuvos žmonių su negalia įdarbinimo skaičiai vis dar yra žemesni negu Europos Sąjungos šalių vidurkis. O kiek dar šių bedarbių statistika net nemato, nes jie nesiregistruoja tarnyboje? Tikime, kad ši situacija turi ir gali pasikeisti. Siekiame, kad skirtingose organizacijose įvairias profesijas išbandę žmonės su negalia po to gautų ir realius darbo pasiūlymus bei būtų įdarbinti – tiek versle, tiek viešajame sektoriuje.“
Šių metų pradžioje įsigaliojo kvotos darbuotojų su negalia įdarbinimui viešajame sektoriuje. Numatyta, kad darbuotojų, turinčių negalią, organizacijoje turi būti ne mažiau kaip 5 proc. Pagal Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymą, tokia tvarka galioja valstybinėms įstaigoms ar įmonėms, kuriose yra 25 ir daugiau darbuotojų.

Jau kelis metus DUOday iniciatyvos ambasadoriais bei rėmėjais esanti Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ne tik konsultuoja kitus darbdavius, bet ir patys yra įdarbinę žmonių su negalia - čia dirba 35 darbuotojai turintys negalią, o tai sudaro 9 proc. visų Agentūros darbuotojų. Agentūros vadovė Eglė Čaplikienė ragina darbdavius kreiptis į 2023 metais Agentūros įsteigtą Konsultacijų centrą nemokamų konsultacijų: „Prieinamumo klausimas yra vienas dažniausiai pasitaikančių trikdžių, kurį įveikus, užtikrinus fizinį, informacinį prieinamumą, darbuotojas su negalia galės produktyviai dirbti ir jaustis gerai bei užtikrintai savo darbo vietoje. Darbo vietos pritaikymas ne visada kainuoja, ekspertai siekia kokybės, tačiau atsižvelgia į galimas patirti išlaidas ir pasiūlo racionalius darbo vietos pritaikymo būdus. Taip pat kviečiame darbdavius imtis iniciatyvos ir parodyti kandidatui, kad ieško darbuotojų pagal jų kompetencijas ir norą dirbti, jokio skirtumo, su ar be negalios. Kviečiame savo darbo skelbimus bei „Facebook“ puslapio profilio nuotraukas žymėti specialiai kampanijai paruoštu „Jokio Skirtumo, su ar be negalios“ ženklinimu, kuris perduoda žinutę apie tai, kad Jūs, kaip darbdavys, norite ir esate pasirengę įdarbinti žmones su negalia, bei motyvacija kandidatams siekti pozicijos Jūsų organizacijoje.“

Gegužės 23 d. 6 Įstaigos paslaugų gavėjai pirmą kartą išbandė net 3 skirtingas darbo pozicijas: maitinimo įstaigos ir parduotuvės pagalbinio darbuotojo bei laiškininko padėjėjo. Džiugu, kad visos įmonės darbo užduotis žmonėms su negalia pritaikė pagal jų individualius gebėjimus. Įstaigos paslaugų gavėjai turėjo galimybę stebėti įmonių darbo procesus, bendravo su kolektyvu, pagal galimybes atliko kai kurias užduotis. MB Svetainėje ,,Pušynas“ paslaugų gavėjos mokėsi naudotis pramonine indaplove, pjaustė įvairias daržoves, su pagalba gamino cepelinus, išbandė įvairius maisto ruošimo procese naudojamus įrenginius. Vytauto Krištopaičio individualioje įmonėje asmenys su negalia iš arčiau susipažino su darbu parduotuvėje: dėliojo prekes lentynose pagal rūšį, mokėsi naudotis kainų žymekliu, atrinko besibaigiančio galiojimo prekes. Veiklos netrūko ir Lietuvos pašte, Kuršėnų skyriuje – paslaugų gavėjai lankstė laikraščius, mokėsi skenuoti brūkšninius kodus nuo voko, ruošė laiškus išsiuntimui, siuntė siuntinius per paštomatą, antspaudavo vokus. Svarbu pasidžiaugti Įstaigos paslaugų gavėjų iniciatyvumu, parodytu noru dalyvauti DUOday iniciatyvoje. Patirtos ypatingai geros emocijos ir išgyvenimai asmenų su negalia atmintyje išliks ilgam.


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN